1970’LERDE MADEN FAKÜLTESİNİN KARŞISINDA - LAZ CAFE

    Asım KUTLUATA

 


   Menderes Kazdal, Asım KUTLUATA,Orhan UZUN, Namık KAZDAL ile


        İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden ve Kimya Fakültelerinde, 1970’li yıllarda okuyan bir çok arkadaş bu Cafeyi bilirler. Cafe diyorum, aslında tost, sandviç (yengen) meşrubat satan, 1-2 masalık yaklaşık 40-50 m2 büyüklüğünde, Maçka’dan Teşvikiye’ye doğru giderken Okulun tam karşısındaki Apartmanın altındaki bir mekan.

         12 Mart 1971 muhtırası ile; okuldaki kantin kapatıldı, pinpon masaları kaldırıldı. Binanın ana giriş kapısı da kapatılarak Maçka İlk Okulu tarafındaki kapıya yönlendirildi giriş – çıkışlar.

Böyle bir ortamda LAZ CAFE işlev olarak daha da önem kazandı. Buluşma, bir şeyler yeme, sohbet etme gibi sosyal aktiviteleri gerçekleştirdiğimiz yer oldu.

        İsminin LAZ CAFE olması, bu mekanı işleten; İsmet, Enver, Namık ve yeğenleri olan Menderes KAZDAL’ın Rize’li olmalarından kaynaklanıyordu. Öğlenleri Nişantaşı Kız Lisesi öğrencilerinin de öğle yemeği ihtiyaçlarını karşılamak için Laz Cafe’ye gelmeleri, ilgiyi daha da artırıyordu!

        Bu mekanın, ben, Enver KARAÇAM, Necmi AKSAKAL için önemi daha da farklıdır. Bizler kazdallarla aile dostu olmuştuk ve bu dostluğumuz çok fazla görüşmesek de hala devam etmektedir.

        Yetmişli yıllarda Maden ve Kimya Fakültelerinde okuyan bir çok arkadaşımızın bu mekanla ilgili anıları vardır.

        Yeniden üniversitedeki öğrencilik yıllarını özlemle yad ederken, iyi dostlukların oluştuğu Laz Cafe’yi de hatırlamış olduk. Aralık 2012

 


   Enver KAZDAL ağabey ile

   Aramızdan ayrılan Bayram DOĞAN'ı da saygıyla anıyorum
 

Önceki Sayfa