SALMA YAYLASINDAN MANZARALAR VE GÖRÜŞLER:

    Asım KUTLUATA

    Salma Yaylası, Çağlayan Deresinin (ABU) Paskalar mevkiinden sağa doğru ayrılan vadi üzerinde kurulmuş iki yerleşim yerinden ibarettir. Aşağıdaki Yayla ve Öküz Yatağı olarak isimlendirilmişlerdir.

    Geçmişte köyümüz ailelerinin yarısının yaz aylarında çıktığı oldukça hareketli olan yaylamıza bugün kimse çıkmamaktadır. Ragip Küçükşahin ve Mahmut Küçükşahin kardeşleriminin Haziran 2009’da çektikleri fotoğraflardanda görüldüğü gibi Asağıki Yaylanın yerleşim yerinde ancak evlerin ocak yerleri görülebiliyor. Fotoğrafları ve kameraya alınan görüntüleri izlediğimde çocukluğumun geçtiği, Dedemin, Babaannemin, Babamın , birçok akraba ve büyüklerimin yaşamlarının önemli bir bölümünün geçtiği, hayatlarında ciddi izbırakan bu güzel yerler görmek beni çok duygunlandırdı. Çocukluk anılarımın tazelenmesine neden oldu.

    Öküz Yatağı ya da Salma Yaylası olan Yukarıki Yaylada , Dedemin ustalığında 1961 yılında yaptığımız evin ancak duvarları gözüküyor ve bu yerleşim yerinde yıkılmak üzere olan Muharrem Yıldız’ın evi ayakta gibi. Yaylada kalınabilecek tek ev Osman Nuri Kutluata’nın evidir. Gidenlerin rahatlıkla kalabileceği bir mekandır. Fotoğraflarda görülen dere, Karşıki Düz birçok hatıranın, anının, duygunun, sevginin, heyecanın yaşandığı alan olarak bütün güzelliği ile duruyor. Sancak Tepesi, Sırt Yayla, Kurugöl, Küçüksalma, Büyüksalma, Pancarlık, Poşğut, Şortoğut bütün güzellikleriyle net olarak görülmektedir. Buralarda yaşamış, gezmiş olanların üzerinde olumlu olumsuz etkileri, izleri, anıları olduğunu düşünüyorum. Bu yaylalarda geçmişimiz, hayatımızın önemli bir parçası iyi, kötü, birçok anımız var.

    Belli bir dönem değişik nedenlerde bu yaylalara çıkılamadı. Ancak buraları bilinenlerin unutması mümkün değil. Yeniden nasıl canlandırılabilir bu konunun üzerinde, konuşmak, tartışmak kafa yormak gerektiğini düşünüyorum. Araba yolunun Abu Deresi boyunca Paskalar mevkine yaklaşmış olması ve bu yolun Çatak Yaylası’na ulaşması halinde yaklaşık 2 km.lik mesafedeki Aşağıdaki Yaylaya rahatlıkla yol alınabilir. Yol olunca da gitmek, kalmak sorun olmaz, yeterki isteyelim, bir araya gelelim. İstedikten sonra başarmamak için neden kalmaz. Atalarımızın bir çok zorlukla mücadele ederek ev bark oluşturdkları bu doğa harikası yaylaları yeniden , özünü bozmadan güzellikleri tahrip etmeden yaşayan hiçbir canlıyı öldürmeden , yaşamına son vermeden, verenlere müdahele ederek şenlendirelim.(AĞUSTOS 2009)

    NOT: Bu fotoğrafları bana veren Ragıp ve Mahmut kardeşlerime giderek, kalarak ve resimlerle de olsa bize aktardıkları ve sanal ortamda çocukluğumun geçtiği yerleri görme olanağı bulduğum için çok teşekkür ederim. Köyümüz gençlerinin birçoğunun yaylalarımıza gittiğini biliyorum. Ben de en kısa zamanda gideceğim.

Ana Sayfa